WIELKOŚĆ CZCIONKI
KONTRAST NA STRONIE

 

 

 

Karta Dużej Rodziny gminna i Karta Dużej Rodziny Ogólnopolska

 

 


GMINNA KARTA DUŻEJ RODZINY


Z myślą o umacnianiu roli rodziny oraz wspieraniu realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczej rodzin wielodzietnych z terenu Gminy Ustka opracowany został Regulamin korzystania z Programu „Karta Dużej Rodziny” przyjęty uchwałą Nr XLVII.622.2022 Rady Gminy Ustka z dnia 19 grudnia 2022 roku roku w sprawie przyjęcia Regulaminu korzystania Programu „Karta Dużej Rodziny”.

Z Programu korzystają rodziny wielodzietne, składające się z rodziców/rodzica (opiekunów prawnych), prowadzących wspólne gospodarstwo domowe z minimum trojgiem dzieci do ukończenia 18 roku życia (a w przypadku dziecka kontynuującego naukę do ukończenia 25 roku życia lub 26 roku życia w przypadku dziecka niepełnosprawnego legitymującego się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub któremu wydłużono czas edukacji), niezależnie od sytuacji materialnej, w tym również rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego.

Karta ma na celu promocję modelu rodziny wielodzietnej i jej pozytywnego wizerunku. Wprowadza system zniżek oraz dodatkowych uprawnień, a jej posiadacze mają możliwość korzystania z szerokiego katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej, czy usługowej oferowanej przez gminę czy też inne podmioty z terenu gminy a także przez prywatnych przedsiębiorców.

Działanie te są elementem polityki prorodzinnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Ustka, która daje możliwość wsparcia dużych rodzin, kształtowania ich pozytywnego wizerunku.

 

 

 


INFORMACJE DLA PARTNERÓW - JAK PRZYSTĄPIĆ DO PROGRAMU


 

Zapraszam wszystkie zainteresowane podmioty do współpracy poprzez zaproponowanie swoich usług i produktów z ulgą lub zwolnieniem dla posiadaczy Karty. Oczekujemy na Państwa pomysły na wielu płaszczyznach działań tak, aby umożliwić osobom korzystającym z Karty Dużej Rodziny szeroki wachlarz zniżek. Potwierdzeniem przystąpienia do Programu będzie porozumienie określające warunki współpracy.

Zachęcam do udziału w programie, dzięki czemu zwiększy się grono klientów, wzmocni się wizerunek firmy, poprawi jej rozpoznawalność wśród mieszkańców, a tym samym dla posiadaczy Karty będzie to zachęta do korzystania z przywilejów i wsparcie domowych budżetów.

Samorząd ze swojej strony zapewnia promocję firmy poprzez umieszczenie informacji o udzielonych rabatach, adres i link do strony internetowej na stronie instytucji samorządu terytorialnego, w lokalnej, gminnej prasie, na tablicach ogłoszeń na terenie Gminy Ustka.

Propozycje współpracy można składać na adres e-mail Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustce: gops@ustka.ug.gov.pl

Wszelkich informacji dotyczących programu udzielają pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustce pod nr tel. 059 8 147-197, oraz e-mail: gops@ustka.ug.gov.pl

Powodzenie przedsięwzięcia skutkować będzie przedłużeniem Programu „Karta Dużej Rodziny” na kolejne lata.

Program „Karta Dużej Rodziny” to skuteczne narzędzie wspierania rodzin wielodzietnych oraz kształtowanie obrazu, że duża rodzina to powód do dumy.

 

 deklaracja uczestnictwa w Programie_.pdf


KATALOG ULG, ZWOLNIEŃ I PREFERENCJI DLA RODZIN


 

Katalog zniżek


OGÓLNOPOLSKA KARTA DUŻEJ RODZINY


 


KOMU PRZYSŁUGUJE KARTA


Każdy członek rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli:

  • ojciec i matka,
  • macocha lub ojczym (małżonek jednego z rodziców),
  • dzieci.

Kartę mogą dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.

Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie.

Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:

  1. osobą posiadającą obywatelstwo polskie, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. cudzoziemcem mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony
    w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 oraz art. 186 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2017 r. poz. 2206), lub
    w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  3. mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom jego rodziny
    w rozumieniu art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz.U. z 2017 r. poz. 900), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ważne jest, aby w chwili składania wniosku rodzina spełniała ww. warunki. Jeśli w chwili składania wniosku rodzina nie ma na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci spełniających wymienione wyżej warunki, Karta Dużej Rodziny nie będzie przysługiwała żadnemu z jej członków.

Pamiętaj, żeby dostać Kartę Dużej Rodziny, rodzice nie mogą być pozbawieni - w stosunku do co najmniej trojga dzieci  - władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

 

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny (Dz. U. poz. 2449), informujemy, że OD 1 STYCZNIA 2018 ROKU ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ WNIOSKOWANIA O NOWĄ FORMĘ KARTY DUŻEJ RODZINY – ELEKTRONICZNĄ.

 

W przypadku osób, które do dnia 31 grudnia 2017 r. złożyły wniosek o Kartę Dużej Rodziny, przyznanie Karty elektronicznej będzie bezpłatne w przypadku gdy złożą wniosek o przyznanie dodatkowej formy Karty (w formie elektronicznej) do dnia 31 grudnia 2019 r.

Po upływie tego czasu, jak i w przypadku gdy od dnia 1 stycznia 2018 r. członek rodziny wielodzietnej złożył wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny tylko w jednej formie, a następnie po jej przyznaniu złożył wniosek o dodatkową formę Karty, do wniosku musi być złączony dowód wniesienia opłaty za dodatkową formę Karty w kwocie 9,21 zł.

 

Chcąc otrzymać elektroniczną Kartę Dużej Rodziny, należy:

  1. złożyć wniosek w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej lub za pośrednictwem portalu Emp@tia, podając dane osób, dla których wnioskuje się o Kartę elektroniczną wraz z numerem telefonu i adresem poczty elektronicznej, na który przyjdą dane autoryzacyjne do aplikacji mKDR,

W przypadku chęci korzystania z Karty w formie elektronicznej należy złożyć wniosek KDR 4-1
i OŚWIADCZENIE OGRANICZENIE WŁADZY (zaznaczając rodzaj karty: elektroniczna) oraz załącznik ZKDR_04-1
dla każdego członka rodziny, dla którego będzie wnioskowana Karta elektroniczna.
W załączniku należy podać numer telefonu komórkowego (musi to być telefon zarejestrowany
w Polsce) oraz adres poczty elektronicznej. Na numer telefonu podany w tym załączniku wysłana zostanie wiadomość SMS z hasłem jednorazowym do aplikacji mKDR umożliwiającej korzystanie z Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej, a na adres e-mail – numer Karty tego członka rodziny (który będzie jednocześnie loginem do aplikacji mKDR) oraz link do sklepu,z którego będzie można pobrać aplikację – Google Play dla urządzeń działających w systemie Android lub App Store dla urządzeń działających w systemie IOS. Jeżeli wnioskodawca wnioskuje o Kartę Dużej Rodziny w formie elektronicznej dla członka rodziny, który nie posiada telefonu oraz adresu poczty elektronicznej, może podać numer telefonu i adres e-mail innego członka rodziny (np. rodzica).

W załączniku ZKDR_04-1 można podać również, jakie osoby będą mogły wyświetlać Kartę Dużej Rodziny danego członka rodziny. Na przykład dla dziecka można zaznaczyć, że ono, jako właściciel Karty, będzie mogło wizualizować ją na swoim urządzeniu, ale również wskazać rodziców, podając ich imiona, nazwiska, daty urodzenia i numery PESEL (lub numer dokumentu potwierdzającego tożsamość). Rodzic po zalogowaniu się do aplikacji będzie mógł wtedy wyświetlić oprócz swojej Karty, również Kartę tego dziecka. Rodzic będzie mógł wyświetlać Karty wszystkich członków rodziny, (jeżeli
w załącznikach ZKDR_04-1 wypełnianych dla członków rodziny, wskazano tego rodzica jako osobę uprawnioną do wyświetlania Kart tych osób). Dziecko nie będzie mogło wyświetlać Kart innych członków rodziny – jedynie swoją własną.

  1. po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez gminę, na adres poczty elektronicznej zostanie przesłany link do sklepu App Store lub Google Play oraz numer Karty, a na podany numer telefonu SMS z hasłem do pierwszego logowania wraz z ostatnimi cyframi Karty (cała procedura powinna trwać maksymalnie do tygodnia),
  2. po ściągnięciu aplikacji na swoje urządzenie mobilne, należy zalogować się podając skopiowany z e-maila numer Karty Dużej Rodziny oraz hasło z SMS, które należy zmienić po pierwszym logowaniu,
  3. następnie należy spersonalizować Karty Dużej Rodziny członków rodzin wielodzietnych, którym zawnioskowano o przyznanie Karty elektronicznej, przy czym rodzic poza swoją Kartą może w swoim telefonie wyświetlać Karty swoich dzieci oraz drugiego rodzica (zgodnie z oświadczeniem w ZKDR_04-1).

Od 1 stycznia 2019 r. prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.

Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.

Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:

  • w wieku do 18. roku życia,
  • w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
  • bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,

ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.

 

 


GDZIE SKORZYSTAĆ Z KARTY


Aktualny wykaz zniżek znajduje się na stronie: https://empatia.mpips.gov.pl/kdr

 


JAK KORZYSTAĆ ZE ZNIŻKI


 

Możesz dostać między innymi:

  • zniżki na przejazdy kolejowe - 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 50% ulgi opłaty za paszport - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 75% ulgi opłaty za paszport - dzieci,
  • bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Jeśli jesteś niepełnosprawny lub Twoje dzieci są niepełnosprawne - sprawdź, czy instytucja lub firma, która oferuje zniżki, przyznaje większe zniżki dzieciom lub osobom niepełnosprawnym. Pamiętaj, żeby dostać taką zniżkę, należy pokazać legitymację osoby niepełnosprawnej.

Część przewoźników kolejowych oferuje ulgi handlowe dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny:

  • „Koleje Wielkopolskie”  oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny możliwość nabycia Karty Wielkopolskiej ze zniżką 20 zł od ceny nominalnej. Uprawnienie to nie łączy się z innymi: przecenami, rabatami, promocjami i zniżkami Partnera.

Aby skorzystać ze zniżki, pokaż swoją Kartę Dużej Rodziny. Korzystając z Kart nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny" (takim jak poniżej).

 

 


ZOSTAŃ PARTNEREM W PROGRAMIE


 

Zapraszamy firmy i instytucje do włączenia się do ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny.

 

Do współpracy zapraszamy podmioty niezależnie od sektora, czy wielkości. Warunkiem udziału jest zapewnienie zniżek lub dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.

 

Korzyści dla firm i instytucji z włączenia się do programu:

  • współtworzenie pierwszego ogólnopolskiego programu skierowanego do dużych rodzin
  • możliwość posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”
  • zwiększenie rozpoznawalności i zainteresowania ofertą firmy/instytucji
  • realizacja polityki społecznej odpowiedzialności biznesu.

Jak zgłosić swoją firmę do programu?

 

Działasz na terenie całego kraju?

Skontaktuj się z negocjatorem ds. partnerów strategicznych: Agnieszka Domańska, tel. 732 988 452, agnieszka.domanska@3plus.pl.

 

Działasz lokalnie?

Skontaktuj się z negocjatorem ds. partnerów lokalnych. Skorzystaj z wykazu kontaktów do negocjatorów wojewódzkich.

 

Możesz także sam wypełnić e-deklarację dołączenia do Karty Dużej Rodziny

 

Co dalej?

1.  Po weryfikacji formularza zostaną uzgodnione z Twoją firmą/instytucją szczegółowe warunki współpracy,

2.  Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (w przypadku firm/instytucji działających na terenie całego kraju będących spółkami Skarbu Państwa bądź podmiotami o znaczeniu strategicznym) lub Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" (w przypadku firm/instytucji działających lokalnie lub na terenie całego kraju) podpisze z twoją firmą/instytucją umowę ws. przyznawania uprawnień rodzinom wielodzietnym.

 

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Informacji udzieli: Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. 

biuro_kdr@3plus.pl

 

https://www.3plus.pl/